aaa
rss
Printvriendelijke versie
PDF

Boek Glabbeek-Zuurbemde

Op vrijdag 16 mei 2008 werd het boek Glabbeek-Zuurbemde van Dr. Paul Kempeneers voorgesteld. Deze naamkundige is niet aan zijn proefstuk toe. Als lid van de Koninklijke boek Glabbeek-ZuurbemdeCommissie voor Toponymie en Dialectologie (KCTD) in Brussel publiceert hij met grote regelmaat werken over de toponymie van gemeenten in het oosten van Brabant. In de Handelingen van de KCTD (2007) verscheen een lijvig artikel over de plaatsnamen van Attenrode en Wever. Over Glabbeek verschijnt nu het boek over de deelgemeenten Glabbeek en Zuurbemde.  Kempeneers beschrijft zijn werk als “een geschiedkundige en toponymische studie”.

In veel toponymische werken worden de plaatsnamen alfabetisch opgesomd en verklaard. Kempeneers heeft deze saaie manier van beschrijven sedert lang verlaten en behandelt de toponiemen in aparte rubrieken. Hierbij geeft hij heel wat geschiedkundige informatie, zodat een leesbaar boek ontstaat. In een eerste hoofdstuk behandelt de auteur Glabbeek en zijn buurgemeenten, als deel van de meierij Halen en thans van de provincie Vlaams-Brabant. Vervolgens komen de nederzettingsnamen aan bod, niet alleen Glabbeek en Zuurbemde zelf, maar ook Kinkem en Rode. Vroeger vormden Glabbeek en Zuurbemde een aparte heerlijkheid. Dank zij het privé-archief van Dr. Jacobs uit Tienen kwam de schrijver heel wat te weten over de vroegere heren van Glabbeek, van De Pape, over Melot tot De Luesemans. Voor velen zal het een verrassing zijn dat Zuurbemde en Tienen zoveel met elkaar gemeen hebben. De leden van de familie Van Ranst, De la Viefville en Festraets woonden op de Wolmarkt van Tienen, maar waren tevens heren van Zuurbemde.
Het reliëf, met de oude namen van de waterlopen, vormt een apart hoofdstuk. Met de Kale, de vroegere naam van de Gladbeek, gaan we tot ver voor Christus terug! Vervolgens komen aan bod: terreinwoorden voor bossen, hagen, bomen, graslanden en akkers. Gebouwen worden ingedeeld in kerkelijke en burgerlijke bouwwerken, elk met een aparte geschiedenis, zoals de pastorie op de Dries, het verdwenen pachthof van de Grote Heilige Geest, de schutterhuizen en de paanhuizen. Een uitgebreid hoofdstuk over wegen en voetpaden sluit het boek af.

Het boek telt 192 bladzijden en is geïllustreerd met zeldzame prentkaarten en 17 kadastrale kaarten, door de schrijver zelf nauwkeurig getekend.
De uitgave kost slechts 16 euro en is te verkrijgen op het gemeentehuis van Glabbeek, bij de schrijver zelf of via www.kempeneers.org

Bookmark and Share